Statuetki i Ławeczka Biegańskiego

 

Dr Władysław Biegański (1857 – 1917), wybrany w plebiscycie przez mieszkańców Częstochowy  Częstochowianinem Stulecia był lekarzem, naukowcem, filozofem, etykiem, pedagogiem i społecznikiem. W każdej z tych dziedzin wyróżniał się jako postać wybitna, jego odkrycia były na wielkim światowym poziomie, wyprzedzały epokę i mają wymiar ponadczasowy. Był założycielem i pierwszym prezesem Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, które do dzisiaj zachowało swoją historyczną nazwę i jest obecnie oddziałem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Powołane przez doktora Władysława Biegańskiego w 1901 r. Towarzystwo mimo trudnych czasów działało przez wszystkie te lata, które minęły od jego założenia, stawiając sobie za cel szerzenie wiedzy o nowoczesnej medycynie, pamiętając także o związanych z pracą lekarza problemach etycznych.
Rok 2007, w którym obchodziliśmy 150-lecie urodzin i 90-lecie śmierci jednej z najwybitniejszych postaci w dziejach Częstochowy, został ogłoszony przez Prezydenta Miasta Rokiem Doktora Władysława Biegańskiego.
Dla upamiętnienia wielkiego Patrona, z inicjatywy prezes Beaty Zawadowicz Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie ufundowało ławeczkę z postacią doktora Władysława Biegańskiego i statuetkę z popiersiem Doktora na marmurowym cokole.
Ławeczka i Statuetka zostały zaprojektowane i wykonane z brązu przez krakowskiego rzeźbiarza Wojciecha Pondla.

Członkowie Zarządu TLCz, od lewej stoją: Mieczysław Wyględowski,
Alicja Bawor, Krzysztof Gonera, Marceli Wróbel, Zdzisław Nowakowski,
obok dr Władysława Biegańskiego siedzi Beata Zawadowicz Prezes TLCz

Uroczyste odsłonięcie Ławeczki Biegańskiego, która powstała dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta, odbyło się 14 września 2008. Była to data nieprzypadkowa – w tym dniu w 1901 r. odbyło się zebranie założycielskie Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego a dr Władysław Biegański został jego pierwszym prezesem.
W ten sposób chcieliśmy przybliżyć częstochowianom postać doktora, który jest wzorem postawy lekarza. Uroczystość ta była kontynuacją Roku Biegańskiego 2007, stała się wydarzeniem w historii Częstochowy a sama ławeczka stała się symbolem miasta i atrakcją turystyczną Alei Najświętszej Maryi Panny.
Kolejna nasza inicjatywa z Roku Biegańskiego - Honorowa Statuetka Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego jest najwyższym odznaczeniem Towarzystwa. Ufundowane przez Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie Statuetki są wręczane corocznie od 2008 r. osobom lub instytucjom zasłużonym dla Towarzystwa i medycyny, którym bliskie są idee doktora Władysława Biegańskiego.
Statuetki, wykonywane  w Krakowie starą XIX- wieczną metodą, są unikatami, każda bowiem jest inna.
W roku 2013, w którym obchodzimy Jubileusz 100-lecia Szpitala Chirurgicznego im. Ludwika Rydygiera, wśród Laureatów są zasłużeni lekarze tego Szpitala, a także wykładowcy towarzyszących Jubileuszowi konferencji naukowych. Statuetki zostaną wręczone podczas inauguracji Jubileuszu w Filharmonii Częstochowskiej, w dniu 7 czerwca 2013 r.

 

 

Laureaci Statuetki Biegańskiego 2013

 

 •   1/2013    prof. Krzysztof Bankiewicz, University of California, San Francisco, USA
 •   2/2013    dr Ryszard Bernat, Szpital im L. Rydygiera
 •   3/2013    dr Bernard Ciepielski, Szpital im. L Rydygiera
 •   4/2013    prof. Stefan R. Kiesz, San Antonio, USA
 •   5/2013    dr Dariusz Kopczyński, Szpital im L. Rydygiera Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie
 •   6/2013    dr Małgorzata Lemańska, Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie
 •   7/2013    dr Andrzej Łodziński, Szpital im. L. Rydygiera Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie
 •   8/2013    dr Grażyna Makulec, Szpital im. L. Rydygiera
 •   9/2013    dr Barbara Marciniak, Szpital im. L. Rydygiera
 • 10/2013    prof. Grzegorz Opala, Śląski Uniwersytet Medyczny
 • 11/2013    prof. Julio Palmaz, University of Texas Heath and Science Center at San Antonio, USA  
 • 12/2013    dr Zdzisław Pawiak, Szpital im. L. Rydygiera
 • 13/2013    dr Krystyna Podgórska, Polskie Towarzystwo Lekarskie
 • 14/2013    dr Czesław Solnica, Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, Częstochowa
 • 15/2013    dr Halina Szczerbak, Szpital im. L. Rydygiera
 • 16/2013    prof. Janusz Skalski, Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego
sponsorzy